Example: When carpeting a room, students might consider whether it is best to use square feet or square yards. When considering a remodeling project, they might choose such units as cost per room, cost per month of the project, or cost per contractor.

Lessons for this standard

Resources cannot be aligned to this standard, browse sub-standards to find lessons.