Example: If it costs $10 for 5 items at a store (a ratio of 10:5 comparing cost to the number of items), then the unit rate would be $2.00/per item (a ratio of 2:1 comparing cost to number of items). [Graphic cannot be reproduced.]

Lessons for this standard

Resources cannot be aligned to this standard, browse sub-standards to find lessons.