Skip to main content

Ratios, Rates, and Unit Rates Lesson Plan

Grade Level Grade 6
Resource Type Lesson Plan

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email

About
Resources
Reviews

Ever wondered how to teach ratios, rates, and unit rates in an engaging way to your 6th-grade students?

In this lesson plan, students will learn about ratios, rates, and unit rate and their real-life applications. Through artistic, interactive guided notes, with practice on writing ratios, filling out ratio tables to generate equivalent ratios and rates, calculating unit pricing, and word problems on ratios and rates. Also included is a color by number activity for students will gain a comprehensive understanding of the topic in a fun way. The lesson culminates with a real-life example that explores how unit pricing can be used to compare two products in the grocery store.

Resources

Files

download.pdf

Lesson Plan
August 19, 2023
0.8 MB
Log in or sign up to download resources.

Reviews

Write A Review!

Be the first to submit a review!