Skip to main content

Value Mixture #1-2 variables

Subject Math
Grade Level Grades 6-12
License

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email

About
Resources
Reviews

Videos by Julie Harland http://yourmathgal
This video shows how to solve the following mixture problem using algebra by writing a system of equations with 2 variables. Problem: Mia wants to make a punch by mixing some apple juice costing $2.25 per quart with cranberry juice costing $3.25 per quart. How many quarts of each should she use if she wants to make 100 quarts costing $2.50 per quart?<br />For more great math videos visit: www.youtube.com/user/videosbyjulieharland/videos

Resources

Reviews

Write A Review!

Be the first to submit a review!