Skip to main content
Value Mixture #4 - 2 variables

Value Mixture #4 - 2 variables

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email
Subject Math
Grade Level Grades 6-12
License

About This Lesson

Youtube videos by Julie Harland are organized at http://YourMathGal.com. Solves this Value Mixture Problem: Tim wants to mix peanuts costing $1.90 per pound with raisins costing $1.20 per pound to make a 10 pound mixture costing $1.48 per pound. How many pounds of each should he use?

valmix2var-4.mp4<br />For more great math videos visit: www.youtube.com/user/videosbyjulieharland/videos

Resources

Videos
Value Mixture #4 - 2 variables
Remote video URL

Reviews

Write A Review

Be the first to submit a review!

Advertisement