Skip to main content
Value Mixture #6 - 1 variable

Value Mixture #6 - 1 variable

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email
Subject Math
Grade Level Grades 6-12
License

About This Lesson

Youtube videos by Julie Harland are organized at http://YourMathGal.com. Solves this value mixture problem using one variable: Find the selling price per quart of a mixture made from 13 quarts of a punch costing 80¢ a quart with 7 quarts of soda costing $1.20 per quart.

valmix1var-6.mp4<br />For more great math videos visit: www.youtube.com/user/videosbyjulieharland/videos

Resources

Videos
Value Mixture #6 - 1 variable
Remote video URL

Reviews

Write A Review

Be the first to submit a review!

Advertisement