About This Lesson
Video by Julie Harland http://yourmathgal.com Explains the concept of a value mixture problem and works this problem: Two pounds of organic tea that costs $6.75 a pound is mixed with some generic tea that costs $3.25 a pound. How many pounds of the generic tea should be used to make a new tea mixture that costs $4.65 a pound?<br />For more great math videos visit: www.youtube.com/user/videosbyjulieharland/videos<br />Aligned to Common Core State Standard: 7.EE.4