Skip to main content

Value Mixture Problem 3

Subject Math — Expressions and Equations
Grade Level Grades 6-12
Resource Type
Standards Alignment
NGA Center/CCSSO
License

Description
Resources
Standards
Reviews

Video by Julie Harland http://yourmathgal.com Mixture Problem solved on this video: Tina wants to mix some blackberries that cost $2.75 a pound with 2 pounds of raspberries that cost $3.50 a pound to get a mixture that costs $3.25 a pound. How many blackberries should Tina buy?<br />For more great math videos visit: www.youtube.com/user/videosbyjulieharland/videos<br />Aligned to Common Core State Standard: 7.EE.4

Resources

Videos
Value Mixture Problem 3
Remote video URL

Standards

Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.

Reviews

Write A Review!

Be the first to submit a review!