Skip to main content

What Does It Cost To Use It?

Grade Level Grades 3-12
Resource Type Lesson Plan
License

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email

About
Resources
Reviews

Students learn how electrical usage is counted and priced. They measure and evaluate energy use and cost of representative household and school electrical items. This resource is provdied by the U.S. Department of Energy.

Resources

Files

efficiency_wattdoesitcost.pdf

Lesson Plan
February 12, 2020
0.6 MB
Log in or sign up to download resources.

Reviews

Write A Review!

Be the first to submit a review!