Skip to main content

Calculating energy costs lesson plan

Subject MathScience
Grade Level Grades 6-8
Resource Type Lesson Plan, Worksheet
Attributes

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email

About
Resources
Reviews

Students calculate the yearly costs of operating energy-efficient appliances and light bulbs and compare them to the costs of using standard appliances and bulbs.

Resources

Files

cfpb_building_block_activities_calculating-energy-costs_guide.pdf

Lesson Plan
May 4, 2023
0.6 MB
Log in or sign up to download resources.

cfpb_building_block_activities_calculating-energy-costs_worksheet.pdf

Worksheet
May 4, 2023
0.6 MB
Log in or sign up to download resources.

Reviews

Write A Review!

Be the first to submit a review!

More from this Contributor

Financial in Tuition Podcast
Lesson

Financial in Tuition Podcast

Activity | Grades 11-12

Listen to CFPB's new podcast episodes - Managing Your Money
Lesson

Listen to CFPB's new podcast episodes - Managing Your Money

Activity, Handout, Worksheet | Grades 11-12

Understanding prepaid cards
Lesson

Understanding prepaid cards

Handout, Lesson Plan | Grades 9-12

Exploring the minimum wage lesson plan
Lesson

Exploring the minimum wage lesson plan

Lesson Plan, Worksheet | Grades 9-12

Understanding credit scores
Lesson

Understanding credit scores

Handout, Lesson Plan, Worksheet | Grades 6-8