Skip to main content
Number measures- proportion
lesson
417 Downloads
4.0 (1 Review)

Number measures- proportion

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email
Grade Level Grades 6-8
Resource Type Handout, Worksheet
License

About This Lesson

This activity contains various resources to do a functional project on shopping to make a meal for 4 people. It contains a recipe and prices in various stores. Also includes feedback and peer assessment sheets.

Resources

Files

Comment_bank_for_TLA_shopping_challenge.doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
36.5 KB

ASDA_prices_(bottom_set)[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
720.38 KB

ASDA_prices[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
720.08 KB

TLA_Shopping_challenge_feedback_sheet[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
79.99 KB

TLA_Shopping_challenge_feedback_sheet_(bottom_set)[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
65.61 KB

TESCO_prices[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
7.62 MB

TESCO_prices_(bottom_set)[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
7.62 MB

Spaghetti_Bolognese_recipe_for_4_people[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
454.94 KB

Spaghetti_Bolognese_recipe_for_4_people_(_bottom_set)[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
455.98 KB

Shopping_challenge_instructions[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
31.52 KB

Shopping_challenge_EXTENSION_&_HW[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
25.55 KB

Comment_bank_for_TLA_shopping_challenge[1].doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
47.92 KB
4.0
1 Reviews
SML Member
July 04, 2016
SML Member
January 30, 2016
A great real life math activity which i'm sure students will appreciate and enjoy. Presumably they can choose which store to buy their goods from, based on the price (once they've worked it out!). Nice one!
SML Member
May 27, 2012
Advertisement